Diamond Schedule-2017

  Black = Not Available Orange is prebooked by PPMSA Coaches may only book one diamond time per week and only two weeks in advance for practices.  This allows for diamond availability for rain outs and rescheduled league games. Practices diamond time may have to be given up in the event that the diamond is needed for a makeup game. To request diamonds please email scheduler@portperrysoftball.ca Quick Links:  
     Diamond                      Allocation Mon Tues Tues Wed Wed Thurs
   TEMPLATE 6.30pm – 8.30pm 6.30pm – 8.30pm 8.30pm – 10.30pm 6.30pm – 8.30pm 8.30pm – 10.30pm 6.30pm – 8.30pm
Lake N  SQUIRT SENIOR MITE SENIOR INTERMEDIATE
Lake S MITE INTERMEDIATE
CB-1  SQUIRT SUB ANGELS SENIOR
CB-2  SQUIRT  OPEN  OPEN
CB-3  JR. MITE OPEN
LEGION  JR   MITE  LTP 1  OPEN LTP 2

W/o Mon May 8 Mon Tues Tues Wed Wed Thurs
6.30pm – 8.30pm 6.30pm – 8.30pm 8.30pm – 10.30pm 6.30pm – 8.30pm 8.30pm – 10.30pm 6.30pm – 8.30pm
Lake North
Lake South
C B – 1
C B – 2
C B – 3
LEGION
           
W/o Mon May 15 Mon Tues Tues Wed Wed Thurs
OPENING WEEK 6.30pm – 8.30pm 6.30pm – 8.30pm 8.30pm – 10.30pm 6.30pm – 8.30pm 8.30pm – 10.30pm 6.30pm – 8.30pm
Lake N   FLOOD  FLOOD  FLOOD FLOOD FLOOD
Lake S    MITE 2 VS 3   INT 3 VS 4
CB-1   SQ 3 VS 6 SUB ANGELS SEN 3 VS 8
CB-2 SQ 2 VS 1 SELECT T.O. SQ HANKS PR
CB-3 JM 3 VS 6   INT 1 VS 6
Legion JM 2 VS 1 LTP MITE 1 VS 4   LTP
               
W/o Mon May 22 Mon Tues Tues Wed Wed Thurs
6.30pm – 8.30pm 6.30pm – 8.30pm 8.30pm – 10.30pm 6.30pm – 8.30pm 8.30pm – 10.30pm 6.30pm – 8.30pm
Lake N   SQ 3 VS 4  SEN 3 VS 4    MITE 3 VS 1   SEN 2 VS 5 INT 4 VS 2
Lake S INT WAVE PR
CB-1 INT C.T. PR      SUB ANGELS
CB-2 SELECT TEAM SQ HANKS PR
CB-3 JM 1 VS 6
LEGION JM 3 VS 4 LTP  LTP
             
W/o Mon May 29 Mon Tues Tues Wed Wed Thurs
6.30pm – 8.30pm 6.30pm – 8.30pm 8.30pm – 10.30pm 6.30pm – 8.30pm 8.30pm – 10.30pm 6.30pm – 8.30pm
Lake N  SQ 2 VS 3 SEN 4 VS 1  MITE 1 VS 2   SEN 5 VS 3 INT 2 VS 7
Lake S INT M.C.E PR INT 4 VS 5
CB-1 SELECT TEAM SUB ANGELS
CB-2 SEN M.L. AND R.E. SQ HANKS PR
CB-3 INT C.T. PR
LEGION     JM 2 VS 3 LTP LTP
             
W/o Mon June 5 Mon Tues Tues Wed Wed Thurs
6.30pm – 8.30pm 6.30pm – 8.30pm 8.30pm – 10.30pm 6.30pm – 8.30pm 8.30pm – 10.30pm 6.30pm – 8.30pm
Lake N SQ 1 VS 4 SEN 2 VS 3    MITE 2 VS 5  SEN 4 VS 8 INT 3 VS 5
Lake S MITE 3 VS 4 SQ HANKS PR
CB-1 SUB ANGELS    SEN 5 VS 7
CB-2       INT C.T. PR SELECT TEAM MIKES EXC. PR
CB-3 WAVE PR
LEGION     JM 1 VS 4 LTP LTP MAKEUP   LTP
             
W/o Mon June 12       Mon Tues Tues Wed Wed Thurs
6.30pm – 8.30pm 6.30pm – 8.30pm 8.30pm – 10.30pm 6.30pm – 8.30pm 8.30pm – 10.30pm 6.30pm – 8.30pm
Lake N     SQ 1 VS 3       SEN 1 VS 3 MITE W.S. PR   SEN 4 VS 2 INT 1 VS 3
Lake S WAVE PR INT 4 VS 7
CB-1      SQ 2 VS 4 SUB ANGELS SEN TEAM #5 PR
CB-2             INT C.T. PR SELECT TEAM INT LUCHKA PR
CB-3 JM 2 VS 4 SQ HANKS PR
LEGION JM 1 VS 3 LTP LTP
 
W/o Mon June 19 Mon Tues Tues Wed Wed Thurs
6.30pm – 8.30pm 6.30pm – 8.30pm 8.30pm – 10.30pm 6.30pm – 8.30pm 8.30pm – 10.30pm 6.30pm – 8.30pm
Lake N    SQ 1 VS 2   SEN 4 VS 5   MITE 3 VS 2   SEN 3 VS 6
Lake S SQ HANKS PR
CB-1 SELECT TEAM SUB ANGELS SEN 1 VS 8
CB-2 INT WAVE PR INT LUCHKA PR
CB-3 INT 5 VS 1      MITE ECOWATER PR
LEGION  JM 1 VS 2 LTP LTP
 
 W/o Mon June 26 Mon Tues Tues Wed Wed Thurs
6.30pm – 8.30pm 6.30pm – 8.30pm 8.30pm – 10.30pm 6.30pm – 8.30pm 8.30pm – 10.30pm 6.30pm – 8.30pm
Lake N    SQ 2 VS 5    SEN 3 VS 7  MITE 1 VS 3    SEN 1 VS 5 INT 1 VS 4
Lake S MIKES EXC PR  INT 2 VS 3
CB-1    SQ 1 VS 6 SUB ANGELS
CB-2 WAVE PR    SELECT TEAM SQ GROFF VS HANKS
CB-3 JM 2 VS 5
LEGION LTP LTP
               
W/o Mon July 3 Mon Tues Tues Wed Wed Thurs
6.30pm – 8.30pm 6.30pm – 8.30pm 8.30pm – 10.30pm 6.30pm – 8.30pm 8.30pm – 10.30pm 6.30pm – 8.30pm
Lake N    SQ 3 VS 2   SEN 1 VS 2    MITE 2 VS 1   SEN 4 VS 7 INT 4 VS 3
Lake S SELECT TEAM  INT 2 VS 5
CB-1    SQ 1 VS 5 SUB ANGELS
CB-2 INT C.T. PR INT WAVE PR HANKS MAKEUP
CB-3 JM 1 VS 5 ANGELS PR
LEGION    JM 3 VS 2 LTP LTP
 
W/o Mon July 10 Mon Tues Tues Wed Wed Thurs
6.30pm – 8.30pm 6.30pm – 8.30pm 8.30pm – 10.30pm 6.30pm – 8.30pm 8.30pm – 10.30pm 6.30pm – 8.30pm
Lake N SQ 3 VS 5 SEN 4 VS 3   SEN 1 VS 7  INT 2 VS 4
Lake S SELECT TEAM C.T. VS WAVE EXHIBITION
CB-1  SQ 2 VS 6 SUB ANGELS SEN 5 VS 2
CB-2 MIKE CLARK PR
CB-3 INT C.T. PR
LEGION   JM 3 VS 1 LTP JM JIMS PIZZA PR LTP
 

PP MINOR SOFTBALL DAY IS SATURDAY JULY 15 

Softball Day In Port Perry
Saturday July 15th
Lake Fowler Carolyn Best
North South 1
800a Jr Mite 1 v 4 Jr Mite 2 v 6 Mite 1 v 4
930a Jr Mite 3 v 5 Jr Mite 1 v 2 Mite 1 v 5
1100a Jr Mite 3 v 6 Jr Mite 4 v 5 Mite 2 v 4
1230p COACH’S GAME * *
200p Intermed 1 v 2 Squirt 4 v 2 Mite 3 v 5
330p Intermed 3 v 7 Intermediate 6 v 4 Mite 2 v 3
500p Intermed 5 v 1 Squirt 4 v 5 Squirt 2 v 1
630p Intermediate All Star Game Squirt 3 v 1
800p Senior All Star Game
   
W/o Mon July 17 Mon Tues Tues Wed Wed Thurs
6.30pm – 8.30pm 6.30pm – 8.30pm 8.30pm – 10.30pm 6.30pm – 8.30pm 8.30pm – 10.30pm 6.30pm – 8.30pm
Lake N SQ 3 VS 4 SEN 3 VS 5  MITE 3 VS 1   SEN 2 VS 6 INT 3 VS 6
Lake S INT 4 VS 2 INT C.T. PR
CB-1 SELECT TEAM SUB ANGELS SEN 1 VS 4
CB-2  INT 2 VS 4 MAKEUP SQ HANKS PR
CB-3    SUB ANGELS
LEGION    JM 3 VS 4 LTP   JM 2 VS 5 MAKEUP LTP
 
W/o Mon July 24 Mon Tues Tues Wed Wed Thurs
6.30pm – 8.30pm 6.30pm – 8.30pm 8.30pm – 10.30pm 6.30pm – 8.30pm 8.30pm – 10.30pm 6.30pm – 8.30pm
Lake N    SQ 2 VS 3   SEN 3 VS 2  MITE 1 VS 2  SEN 1 VS 6 INT 2 VS 6
Lake S closed closed
CB-1 Angels PR – U14 SUB ANGELS
CB-2 INT WAVE PR SELECT TEAM SUB ANGELS
CB-3 INT C.T. PR  INT 1 VS 7
LEGION    JM 2 VS 3 LTP    LTP
W/o Mon July  31 Mon Tues Tues Wed Wed Thurs
Final Week of Jr. Mite 6.30pm – 8.30pm 6.30pm – 8.30pm 8.30pm – 10.30pm 6.30pm – 8.30pm 8.30pm – 10.30pm 6.30pm – 8.30pm
Lake N    SQ 1 VS 4  SEN 3 VS 1 MITE 2 VS 5 SEN 5 VS 8  INT 3 VS 1
Lake S  INT C.T. PR  INT LUCHKA PR
CB-1 SELECT PR SUB ANGELS SEN 2 VS 4
CB-2 INT MIKES EX PR SUB ANGELS
CB-3
LEGION    JM 1 VS 4 LTP      LTP

JR MITE FINALS….Saturday August 12th – Cartwright Fields 

MITE FINALS….Saturday August 12th – Greenbank

W/o Mon Aug 7 Mon Tues Tues Wed Wed Thurs
Final Week of Jr. Mite / Mite 6.30pm – 8.30pm 6.30pm – 8.30pm 8.30pm – 10.30pm 6.30pm – 8.30pm 8.30pm – 10.30pm 6.30pm – 8.30pm
Lake N  SQ 1 VS 3   SEN 5 VS 4 MITE 3 VS 4   SEN 2 VS 7 INT 4 VS 6
Lake S LTP2 INT 2 VS 1
CB-1   SQ 2 VS 4 SUB ANGELS
CB-2                              SELECT PR ( PITCHING MACHINE sen green tr vs Harrington makeup Mite Playoff (GB Hosting)
CB-3 JM 2 VS 4  Mite Playoff (GB Hosting)
LEGION JM 1 VS 3 LTP JM BRIANS TOWING VS JIMS PIZZA LTP

SQUIRT FINAL DAY…..Saturday August 19th – Port Perry

SENIOR FINAL DAY…..Friday & Saturday August 18th/19th – Port Perry

W/o Mon Aug 14 Mon Tues Tues Wed Wed Thurs
Final Week of   Squirt/Senior 6.30pm – 8.30pm 6.30pm – 8.30pm 8.30pm – 10.30pm 6.30pm – 8.30pm 8.30pm – 10.30pm 6.30pm – 8.30pm
Lake N  PARENT VS KIDS GAME SEN 4 VS 6 INT C.T. PR SEN 2 VS 8 INT 4 VS 1
Lake S INT MIKES EX PR PITCH MACH INT 3 VS 2
CB-1 SQ GROFF PR SEN 5 VS 1
CB-2 SQ HANKS PR
CB-3
LEGION

INTERMEDIATE FINALS….Friday & Saturday August 25th/26th – Cartwright Fields

W/o Mon Aug 21 Mon Tues Tues Wed Wed Thurs
Final Week of Intermediate 6.30pm – 8.30pm 6.30pm – 8.30pm 8.30pm – 10.30pm 6.30pm – 8.30pm 8.30pm – 10.30pm 6.30pm – 8.30pm
Lake N INT 4 VS 2 INT 1 VS 6
Lake S INT C.T. PR INT 3 VS 4
CB-1
CB-2 LTP
CB-3
LEGION